Informace pro strávníky

Autor: Jídelna

Jaká je dnešní školní jídelna při ZŠ Habrmanova Česká Třebová?

V posledních letech došlo ve školním stravování k výrazným změnám. Naše školní jídelna je zrekonstruována –  včetně vzduchotechniky, topného systému a výměny oken. Je vybavená moderním technickým vybavením např. konvektomaty, šokéry, myčkami bílého a černého nádobí atd. I díky tomuto si udržujeme vysoký hygienický standart. Od dob minulých se podstatně zlepšilo zásobování jídelny a kvalita dodávaných potravin.

Při sestavování jídelníčku se už nemusíme striktně řídit danými recepturami a můžeme jídelní lístek obohatit o jídla krajová, různé speciality nebo o jídla méně známá. Jídelní lístek se tak stává pro strávníky zajímavější a atraktivnější. Žáky i dospělé strávníky lákají tajemné názvy nových pokrmů a jsou zvědaví jak chutnají. Strávníci dostávají čerstvé ovoce, ovocné saláty, mléčné výrobky. Čerstvé zeleninové saláty, pokrmy z drůbeže, ryb a luštěnin jsou samozřejmostí. Pokrmy vaříme z čerstvých potravin a nepoužíváme instantní přípravky. Vše, co dostanete na talíř, bylo připraveno v naší jídelně. Do jídelníčku jsou zařazována i jídla ze zvěřiny. Jsou přísně hlídány limity spotřeby tuků a cukrů. Přitom není vůbec jednoduché sestavit zdravý, pestrý a nutričně vyvážený jídelníček, který by odpovídal požadavkům školního stravování a zároveň chutnal všem strávníkům. Každé dítě si z domova přináší různé stravovací návyky. Děti mnoho pokrmů neznají a odmítají je jíst. Pokud děti doma s oblibou konzumují sladkosti, sladké bílé pečivo, hranolky, instantní polévky apod. nejsou zvyklé jíst ryby a luštěniny, pak je pochopitelné, že jim ve školní jídelně nechutná.

Myslím si, že školní jídelna nemá jen funkci nasytit strávníky, ale má i funkci výchovnou. Ve školní jídelně pracují zaměstnanci, kteří mají kladný vztah k dětem, ke gastronomii a zdravé výživě. I oni se musí dále vzdělávat, aby mohli nové trendy ve školním stravování uplatňovat, musí umět obsluhovat moderní stroje, které ve školní jídelně máme. Zaměstnanci se také podílejí na výzdobě školní jídelny k různým svátkům a ročním obdobím. Snažíme se mít přátelský vztah s dětskými i dospělými strávníky. Tato práce nás baví a všechna námaha se nám vrací ve spokojenosti naších strávníků, kteří se i po letech zastaví a vzpomínají „jak se v naší ŠJ stravovali“. Nemáme žádné stížnosti od rodičů ani strávníků a pokud by se vyskytly, řešili bychom je přímo v jídelně.

Nedílnou součástí naší práce je komunikace a spolupráce s vedením a pedagogy všech škol, které se u nás stravují, bez které by školní jídelna nemohla fungovat. Naše spolupráce je na velmi dobré úrovni, za co bych chtěla všem poděkovat. Věřím, že i většina rodičů dětí, které se u nás stravují jsou spokojeni s naší prací. Každý den připravujeme k obědu polévku, čtyři hlavní jídla, zeleninové a ovocné saláty, misky s pudingem, tvarohem nebo jogurtem a moučník. Strávníci platí jenom to, co si vyberou bez předchozího objednání.

Strávníci se stravují na čipovou klíčenku. Platba probíhá bezhotovostním platebním stykem. Obědy se nepřihlašují ani neodhlašují. Toto vše je pro rodiče velice důležité, protože nemají žádné starosti a vědí, že když jejich dítě přijde do školní jídelny, tak má vždy zajištěný oběd.  Víme, že i v naší práci se dá ledacos zlepšit, aby i do budoucna k nám naší strávníci rádi chodili.