HALLOWEEN a my

V předvečer stého výročí VŘSR jsme se s chutí pustili do oslav svátku, který není ani americký, ani strašidelný (i když tak vypadá). Pro pořádek: Halloween je IRSKÝ svátek (co dobrého není irské…). Pravda, slaví se většinou v anglicky mluvících oblastech, ale to je – s dovolením – naše škola (a třída) taky. Původní smysl („předvečer Všech svatých“ – anglicky All Hallows´Eve) se už pravda trochu setřel… ale časy, ve kterých žijeme, jsme si nevybrali. Nemalujeme po automobilech jako v Americe, ani nechodíme s výhružným „Koledu, koledu, nebo vám něco provedu“. My jenom bavíme sebe, své spolužáky i učitele. A letošek nebyl výjimkou.

Kdyby se generace našich Tátů a Mamek nepustila před 28 lety do sametových přeměn, mohli jsme teď do ulic se soudružkami učitelkami a blikajícími lampióny hrdě oslavit v nerozborné jednotě se všemi pokrokovými dětmi celého světa světodějné jubileum Velkého Října. Protože už ale (naštěstí) nemáme tu možnost, slavíme po našem. Hezky česky, i když irsky.

A druhého listopadu půjdeme s našima na hrob. Přes všechnu srandu a radost Halloweenu nesmíme zapomenout na to, že je na místě vděčně vzpomenout na naše blízké, kteří se už „přidali k většině“ (jak říkají Angličané). Aspoň o Dušičkách. Na Památku všech věrných zemřelých.