CHEMIE (9. A, 9. B)

Milí žáci,

prosím Vás o nastudování kapitoly Kyslíkaté deriváty uhlovodíků – karbonylové sloučeniny, kterou naleznete v učebnici na str. 59-61. Do sešitu si pořiďte zápis, který je ke stažení na níže uvedeném odkazu (stačí vytisknout a nalepit).

CH9 – kyslíkaté deriváty – karbonylové sloučeniny

Problematiku si následně procvičte pomocí cvičení na této adrese:

Za domácí úkol vyhledejte na internetu odpovědi na níže položené otázky. Správné řešení mi pošlete elektronicky na e-mail pokud možno do 1. 4. 2020.

a) Zjisti, která z karbonylových sloučenin vzniká v lidských játrech při biologickém odbourávání požitého alkoholu, což má za následek poškozování jater a stav známý jako „kocovina“.

b) Zjisti, která z karbonylových sloučenin je v nepatrném množství přítomna v lidské krvi a při požití většího množství cukru, při hladovění či některých chorobách (např. cukrovce) její množství v organismu stoupá, což může být znát i zápachem vycházejícím z úst.

Děkuji.

Mgr. Klára Stránská

Příspěvek byl publikován v rubrice 9. A, 9. B a jeho autorem je Druhý stupeň. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.