MODERNÍ UMĚLECKÉ SMĚRY
IMPRESIONISTÉ – nemalují to, co vidí. Malují podle nálady (imprese = dojem) Claude Monet (klód mone) je považovaný za “otce impresionismu” (Francouz) jeho obrazy jsou plné zářivých barev a odrazů – dojem neklidu a životnosti krajiny
Paul Cézanne (pól sézan): umělec, který zřejmě nejvíc ovlivnil 20. století celý život hledal dokonalost; nedělal žádné kompromisy jeho tvorba nebyla přijímána; žil v ústraní
Paul Gauguin (pól gogén) se stejně jako ostatní impresionisté zajímal o exotiku na rozdíl od nich však “prohnilou Evropu” opustil a 1891 odjel na Tahiti (Pacifik) ráj ovšem nenašel ani v tropech; vedl bohémský život (alkohol, cigarety; zemřel 54 letý)
Vincent van Gogh (vinsent fan choch) byl Nizozemec, ale zamiloval si jižní Francii jeho překrásné obrazy vydechují gejzírem barev často maloval pod žhavým sluncem – přetížení, úpaly, duševní porucha… posmívali se mu jako tvůrci mazanic; dnes je považován za jednoho z největších malířů
U N Á S ( uč. s. 54 ): Antonín Chitussi (rodák z Ronova nad Doubravou – okr. Chrudim – měl italské předky) jeho obraz vyšel i na české poštovní známce (1997 nejkrásnější známka roku!) pohřben je na Vyšehradském hřbitově; velmi slavný krajinář z našeho kraje
Antonín Slavíček bydlel mj. v Kameničkách u Hlinska (okr. Chrudim!) při koupání ve Zdobnici (přítok Divoké Orlice) ho ranila mrtvice a ochrnul – zemřel 1910 jeho vdova se provdala za malíře Herberta Masaryka (syn T. G. M.)
V hudbě impresionismus proslavil zejména Francouz Claude Debussy (klód debisi) dokázal vylíčit prchavé a neopakovatelné smyslové dojmy (tak jako na plátně malíři) např.- zvuky a vůně večera, moře, zahrada v dešti, ohňostroj, pohled na Měsíc…
U nás proslul v hudebním impresionismu Vítězslav Novák miloval hory (viz symfonická báseň V Tatrách), na pražském Petříně má sochu… ale zemřel v okrese Chrudim (1949 ve Skutči)
Expresionisté nedávali na vnější dojem (jako impresionisté), ale zdůrazňovali vnitřní prožitek – stav duše (možná jste slyšeli o baletu Pták Ohnivák Igora Stravinského…)
Kubisté používaliu geometrické tvary (kostka) – většinou abstraktní; neskutečné: u jeho počátků stál Pablo Picasso (španělský sochař a malíř) kubistická architektura se objevila pouze v českých zemích (!) – viz uč. s. 55: Josef Gočár je autor známého Domu u Černé matky Boží (šli jsme v Praze kolem). Nepocházel z okresu Chrudim (ale rodné Přeloučsko – je odtamtud co by dup) moderně přestavěl Hradec Králové i Lázně Bohdaneč (Gočárův pavilon)
A to nejlepší na konec. Po 1. světové válce se kubismus přetavil v rondokubismus (=obloučkový kubismus) jeho pěknou ukázkou je nádraží v České Třebové (dostavěno 1924) Ve stejném slohu byla v našem městě postavena i budova gymnázia (Alois Dryák)