Zlínský kraj (9. ročník)

ZLÍNSKÝ  KRAJ

Rozloha: 3.963 km²
Obyv.: 580 tisíc
Krajské město: Zlín (75 tis.)

Povrch: Bílé Karpaty (Velká Javořina, 970), Javorníky (Javorník, 1019), Chřiby, Hostýnské vrchy, oba úvaly řeky Moravy (Horno- a Dolnomoravský)
Vodstvo: řeka Morava, Bečva (Rožnovská a Vsetínská), Dřevnice (Zlín)

Města: Zlín (75 tis.), Kroměříž (30), Vsetín (30), Uherské Hradiště (25), Valašské Meziříčí, Otrokovice

ZLÍN. 1894 založil Tomáš Baťa v malém městečku obuvnický závod… (původně nedostal povolení k živosti v Uherském Hradišti…)
1949-90 název Gottwaldov
v současnosti průmyslové a univerzitní město (Univerzita Tomáše Bati)

Hospodářství:
Otrokovice: výroba pneumatik (Barum Continental) + výroba sportovních letadel             Aircraft Industries Kunovice – výroba letadel (neveřejné mezinárodní letiště!)
Rožnov pod Radhoštěm: centrum Valašska (skanzen-Valašské muzeum v přírodě)
Bystřice pod Hostýnem: výroba židlí a ohýbaného nábytku (TON)                           Česká zbrojovka Uherský Brod… (ve městě i hrob rodičů J. A. Komenského)

Turistika: výše zmíněný skanzen v Rožnově p.R., hrad Buchlov, zámek Buchlovice, Uherské Hradiště (centrum Slovácka; festival Letní filmová škola UH), lázně Luhačovice (Vincentka), Velehrad a Hostýn (hlavní poutní místa Moravy), Kroměříž (UNESCO – někdejší zámek olomouckých arcibiskupů + zahrady), slovácká Jízda králů (obce Vlčnov, Hluk, Skoronice – ve Vlčnově každoročně…)

Příspěvek byl publikován v rubrice 9. A, 9. B, Třídy a jeho autorem je Druhý stupeň. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.