Zamyšlení nad spoluprácí z italským městem Peschiera Borromeo

Důvodů vedoucích k tomu, abyste věnovali svůj čas, energii a peníze výměnnému, studijnímu programu, je několik. Mezi ty nejpodstatnější jistě patří touha poznávat novou zemi, nové lidi a prostředí, ve kterém žijí. V případě, že se jedná o jinou zemi než je Slovensko, je pak důležitým motivem možnost vyzkoušet si znalost angličtiny.

Čtrnáct dětí naší školy mohlo na podzim v Itálii prožít mnoho hezkých chvil. V pátek 19. dubna přiletělo do Prahy čtrnáct dětí italských. Společně s doprovodem ředitelky školy, starosty města Peschiera Borromeo, jeho asistentky a dvou učitelek u nás strávili pět dnů. Po prohlídce našeho hlavního města a cestě vlakem byli hosté a jejich hostitelé přivítáni na radnici v České Třebové.

Sobotu jsme strávili na výletě v Pardubicích. Nejprve jsme navštívili ekologické centrum Paleta,  kde si děti mohly vyzkoušet výrobu ručního papíru, pozorovat a v mnoha případech také pochovat zvířátka z tamní chovné stanice. Na pardubickém zámku jsme si jednak prohlédli výstavu věnovanou 90 letům pardubického hokeje a pak také krásné pávy na zámeckém nádvoří. Po návratu do školy žáci a jejich učitelé připravili koncert nově vznikající rockové skupiny a diskotéku. Rádi bychom na tomto místě poděkovali všem rodičům a rodinným příslušníkům našich dětí za královské pohoštění, které na zmíněnou diskotéku připravili.

O nedělní program se moc hezky postaraly hostitelské rodiny. Některé pozvaly děti na výlet do Olomouce, jiné do Brna, další na projížďku na koních, či do bazénu.

V pondělí dopoledne jsme v naší škole všichni shlédli zajímavý film o italských emigrantech první světové války, kteří našli útočiště v českých zemích. Poté se děti rozdělily do několika kreativních dílen vedených našimi pedagogy. Pletly pomlázky, malovaly pomocí sítotisku obrázky na trička, zdobily dřevěné píšťalky a nakonec společně otiskly na dvě plátna své dlaně a doplnily je  podpisy. Jedno plátno bylo předáno naším panem ředitelem italské paní ředitelce, druhé zůstává na památku na naší škole. Po obědě ve školní jídelně jsme si prohlédli střed města, expozice městského muzea, kostel sv. Jakuba a rotundu sv. Kateřiny.

Úterní dopoledne jsme strávili v Litomyšli. Prohlédli jsme si zámecké zahrady a zámek, prošli se po náměstí. Po výborném obědě v naší jídelně jsme se přesunuli do českotřebovské kuželkárny, kde mezi sebou česko-italská smíšená družstva svedla souboj. Po turnaji jsme pěšky vyšli na kozlovský kopec. Ti odvážnější a možná také míň unavení ještě pokračovali ve výstupu na rozhlednu. Opékaly se párky, slavily se narozeniny dvou italských dětí, vyhlašovaly se výsledky odpoledního kuželkového soupeření. Opět se nadšeně tančilo:-) Byl to moc hezký závěrečný večer.

Ve středu ráno jsme se na vlakovém nádraží rozloučili. Italští hosté, ze kterých se mnohdy stali také naši přátelé, odjeli do Prahy na letiště, my jsme pokračovali do školy.

Přejeme si, aby navázané vztahy byly prohlubovány, aby myšlenky o další vzájemné spolupráci mohly být rozvíjeny. Bez podpory radnice a hlavně paní místostarostky Jaromíry Žáčkové, nadšení mnohých, by se celá akce těžko uskutečnila. Na začátku byla ovšem odvaha dětí, podpora jejich rodičů zkusit něco nového, neznámého i snaha překročit jazykovou bariéru. Děkujeme Vám všem, kteří jste u toho byli s námi.

Příspěvek byl publikován v rubrice Zahraniční pobyty a jeho autorem je Vedení. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.