Okresní kolo POKOS v Sezemicích (31. května 2022)

Autor: Druhý stupeň

Na vědomost se dává, že naše děti vytvořily na zmíněné branně-sportovní disciplíně (POKOS je zkratkou Přípravy občanů k obraně státu při Armádě české republiky) skvělý tým. Pracovali svědomitě, běželi vytrvale a o úkoly se podělili zodpovědně. Největším kouzlem této soutěže je umění spolupráce; vzájemné sounáležitosti a podpory. Naše děti se toho zhostily se ctí.

Jmenovitě Victoria Pavlásková a Martin Janeček z řad šesťáků, Anežka Broulíková a Denis Dvořák jako sedmáci – osmáky pak reprezentovali Kristýna Škodová a kapitán celého týmu Vítek Švub. Doprovázet a sledovat těchto šest mladých lidí byla radost. Navzdory tomu, že během náročného čtyřkilometrového orientačního běhu (s plněním řady úkolů a logických hádanek) ztratili svůj zápisník, se – ačkoli jim tato disciplína nemohla být započítána – probojovali do krajského kola. Bronzové medaile se vzhledem k tomuto nezdaru blýskaly minimálně stříbrem.

Od rána plnil tým řadu úkolů a disciplín. Nejdříve si každý zaběhl člunkový běh 4 x 10 m, který vystřídal hod granátem na cíl. U střelby ze vzduchovky se jasně ukázalo, kde je zde nováčkem a kdo už procvičuje. Zmíněný několikakilometrový běh s tématem venkovní únikové hry přinesl plnění celé řady různých úkolů a šifer (šlo o záchranu skupinky zajatých českých zaměstnanců ambasády nejmenované válečnické země). Už začátek zde byl náročný – čas se začal odpočítávat u tzv. trezoru zašifrovaného kódem, v němž byla schována mapa cesty a další materiály pro splnění mise. Běh střídaný plížením, záchranou raněného nebo zásahem proti požáru byl místy náročný. Vydrželi ale se zdarem všichni.

Smutek nad záhadně ztraceným poznámkovým sešitem byl vystřídán radostí ze zmíněného bronzu, který našim dětem po zásluze patří. Svůj um a dovednosti budou tedy moci prokázat i v krajském kole soutěže, konaném v září letošního roku u Králík.

Slunečný náročný den jsme strávili v hezkém prostředí; a hlavně spolu. A znovu jsme si mohli ověřit, že pobýt smysluplně spolu po náročných pandemických měsících (a už i letech) je mnohem víc než datlovat do kalkulačky, co si říká mobil:-)

Zdeněk Hübner