TÝM ČERVENKY PRVNÍ V KRAJI (krajské kolo soutěže POKOS v Sezemicích) 11. září 2023

Autor: Druhý stupeň

Když tým Červenky nastoupil ke startu náročného čtyřkilometrového orientačního závodu onoho dne až jako poslední, měl před sebou vzhledem k obtížným podmínkám jen slabou šanci na dobré umístění. Řešení všech náročných kvízů, rébusů, praktických cvičení (např. složení padáku a běh s ním na zádech) by za horkého poledne při neustálém kvaltu a spěchu skolilo nejednoho dospělého. Naši žáci ale pracovali jako tým; i ten nejrychlejší povzbuzoval momentálně nejslabšího. A doběhli jako zlatí.

Na vědomost se dává, že tým naší krásné červené školy ve složení Kateřina Macková (kapitán) a Matěj Mastík z řad deváťáků, Victoria Pavlásková a Martin Janeček (za osmáky) a Barborka Nováková s Michalem Kolářem (reprezentanti sedmáků) se v silné konkurenci osmi nejlepších družstev Pardubického kraje umístil na fenomenálním prvním místě.

Protože jde o branný závod (POKOS je zkratkou Přípravy občanů k obraně k státu, kterou zajišťuje Armáda české republiky), patřily k hodnoceným disciplínám dne i náročné střelby z různých typů pušek (včetně prvků airsoftu). Stejně tak i hod granátem, práce s mapou (buzola, určování azimutu) nebo pomoc zraněnému. Naši zkušení mladí nástupci si se vším poradili se ctí. A nenašli konkurenta.

Když jsme ten den ráno jeli na seřadiště, dumali jsme v autobusu o soutěži nahlas s paní kolegyní z Dolní Čermné. Šel kolem nás učitel z jiné školy (a jiného okresu) a se sebevědomým širokým úsměvem prohlásil: „Tak my si jedeme pro ten velký pohár.“ Jeho tým skončil na jednom z posledních míst. Stříbro získali svěřenci paní učitelky z Dolní Čermné.

A velký putovní pohár přebíralo chvíli poté z rukou ředitele Krajského vojenského velitelství Pardubice plukovníka Petra Holého družstvo školy, jejíž stránky právě čtete.