Měsíc filmu na školách

Měsíc filmu je pořádán na českých základních a středních školách vždy v listopadu již od roku 2005, a to v rámci projektu Příběhy bezpráví. Ten je součástí vzdělávacího programu Jeden svět na školách organizace Člověk v tísni. Naše škola se do této akce pravidelně zapojuje.

Na konci listopadu jsme pro 9. třídy promítali film Chceme dýchat režiséra Karla Strachoty, který se osobně projekce zúčastnil. Na příběhu skutečných postav Pavla a Renaty, zažívajících represe komunistického režimu,  popisuje autentické situace a události v severočeském městě Teplice. Tehdejší dobu dokumentují archivní záběry a dobové materiály. Film vrcholí demonstracemi, které v Teplicích kvůli katastrofálnímu znečištění životního prostředí začaly týden před 17. listopadem 1989 a které se následně proměnily v politické protesty.

Po zhlédnutí filmu se konala beseda s pamětníkem, disidentem Františkem Stárkem.