Příběhy bezpráví

Jeden svět na školách, projekt společnosti Člověk v tísni, organizuje v rámci svých aktivit Příběhy bezpráví – filmy o československých dějinách.

I když má česká společnost za sebou desítky let života v diktaturách, navzdory této zkušenosti jako by se z ní vytrácelo vědomí, že současná svoboda není samozřejmá a že je ji třeba chránit. Právě proto, aby si to uvědomovala generace mladých lidí, kteří se narodili po pádu komunismu, byl vytvořen projekt Příběhy bezpráví. Tento projekt již více než 10 let zprostředkovává žákům základních a středních škol nedávnou minulost, dobu, kterou sice sami nezažili, ale která velmi výrazně ovlivnila a stále ovlivňuje jejich životy.

Naše 8. a 9. ročníky zhlédly 12. 11. 2018 v rámci tohoto projektu dokument o dr. Miladě Horákové. Tento film mapoval její život na základě dobových dokumentů a zároveň vyprávění jejích spoluvězňů a také členů rodiny. Mezi těmi, kteří popisovali její životní příběh, byla mimo jiné i její milovaná dcera Jana, která dnes žije v Americe. Hostem na letošní projekci a následné besedě byl pamětník pan Stanislav Štech s manželkou. Oba dva, sice jako malé děti, ale zažili dobu, ve které žila i sama Milada Horáková.

Všem žákům se tato projekce líbila, otázky na pamětníka byly zodpovězeny, vytyčený cíl byl splněn, a proto se tohoto projektu rádi zúčastníme i další rok.

Zapsala: Eva Kohoutková

Příspěvek byl publikován v rubrice Akce školy a jeho autorem je administrator. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.